Helsinki Basketball Academy

HBA

Helsinki Basketball Academy, HBA, on Suomen Koripalloliiton ja pääkaupunkiseudun urheiluoppilaitosten kanssa yhteistyössä kehittämä ohjelma, jossa pääkaupunkiseudun 13-19 -vuotiaille potentiaalisille tulevaisuuden sekä tämän hetken nuorisomaajoukkuepelaajille tarjotaan mahdollisuus ympärivuotiseen maajoukkuetasoiseen ammattivalmennukseen omassa kouluympäristössä.

Pohjois-Haagan yhteiskoulu on syksystä 2011 alkaen vastannut Helsinki Basketball Academyn yläkouluvaiheessa opiskelevien tyttö- ja poikamaajoukkuepelaajien päivittäisestä harjoittelusta. HBA-ryhmään valittavilla pelaajilla on mahdollisuus harjoitella koulussa neljänä kertana viikossa, kolmena aamuna ja yhtenä iltapäivänä, läpi lukuvuoden. Akatemiaryhmän pelaajien harjoittelu huomioidaan heidän lukujärjestyksissään sekä harjoittelun kokonaisuus suunnitellaan yhteistyössä pelaajan seuravalmentajan kanssa.

Akatemiaryhmän tytöt osallistuvat kouluharjoittelun lisäksi kansainväliseen kilpailutoimintaan (EGBL/EYBL) koulun HBA PHYK Cadets -joukkueella. Tämän lisäksi pelaajat harjoittelevat sekä osallistuvat kansalliseen kilpailutoimintaan omissa kotiseuroissaan. HBA:n valmentajat valitsevat HBA-ryhmän pelaajat lukukausikohtaisesti.

HBA-joukkuekuva 20-21

HBA:n LUKUVUODEN MVP-PELURI

2021 – Elina Aarnisalo
2020 – Ville Karhu
2019 – Kati Ollilainen
2018 – Janette Aarnio

PHYK:n HBA-TAUSTAISIA PELUREITA

KAUSI 2021 – 2022

Naisten maaotteluita

Sara Rokkanen, Ebba Pekonen, Elina Arike, Henna Sandvik, Elina Aarnisalo

Miesten maaotteluita

Edon Maxhuni

Yhdysvaltain yliopistoissa koripallostipendillä

Nina Augustin, Sini Mäkelä, Nenna Lindström, Kia Vaalavirta, Sara Bejedi, Elina Arike, Fanny Hulmi, Vera Lauhaluoma, Teemu Suokas, Touko Tainamo

*****

KAUSI 2020 – 2021

Naisten maaotteluita

Sanni Tuomisto, Henna Sandvik, Janette Aarnio, Elina Aarnisalo

Miesten maaotteluita

Edon Maxhuni

Yhdysvaltain yliopistoissa koripallostipendillä

Nina Augustin, Nenna Lindström, Sini Mäkelä, Kia Vaalavirta, Sara Bejedi, Elina Arike, Fanny Hulmi, Vera Lauhaluoma, Teemu Suokas

PM-kisoissa

MU18: Emil Skyttä, Leo Nordberg, Henri Mennander
WU18: Henna Sandvik, Meri Kanerva, Kati Ollilainen
MU16: Leo Eklund, Kalle Koskinen, Matias Ansamaa
WU16 (MM-karsinnat): Elina Aarnisalo, Emma Ahola, Pauliina Hattula, Wilma Tuomi, Emma Ristola

Nuorten maaotteluita
(junioreiden EM-kisat peruttu koronaviruksen takia)

MU20: Erik Sajantila, Touko Tainamo
WU20: Sanni Tuomisto, Ebba Pekonen, Lotta-Kaisa Paltemaa
 

*****

KAUSI 2019 – 2020

Naisten maaotteluita

Sanni Tuomisto, Janette Aarnio, Kati Ollilainen

Miesten maaotteluita

Touko Tainamo, Edon Maxhuni

Nuorten maaotteluita
(junioreiden EM-kisat peruttu koronaviruksen takia)

MU18: Emil Skyttä
WU18: Alexandra Ailus, Kati Ollilainen, Janette Aarnio, Henna Sandvik
MU16: Ville Karhu, Eino Pällijeff
WU16: Elina Aarnisalo, Meri Kanerva, Essia Hurme, Juliana Haddad

*****

KAUSI 2018 – 2019

Naisten maaotteluita

Janette Aarnio, Elina Arike, Sara Bejedi, Nina Augustin, Sini Mäkelä, Sandra Karsten

Miesten maaotteluita

Edon Maxhuni

Universiadijoukkueet

Naiset: Sara Bejedi, Nina Augustin, Petra Noponen
Miehet: Edon Maxhuni

Nuorten EM-kisoissa

MU20: Markus Rautasalo, Eetu Lähdetniemi, Joonas Timonen
WU20: Elina Arike, Fanny Hulmi
MU18: Erik Sajantila, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Touko Tainamo
WU18: Alexandra Ailus, Sanni Tuomisto, Ebba Pekonen, Janette Aarnio
MU16: Joona Heinonen, Eino Pällijeff
WU16: Meri Kanerva, Kati Ollilainen, Henna Sandvik, Juliana Haddad

Nuorten PM-kisoissa

WU18: Sanni Tuomisto, Ebba Pekonen, Janette Aarnio
MU18: Erik Sajantila, Teemu Suokas
WU16: Meri Kanerva, Kati Ollilainen, Juliana Haddad
MU16: Eino Pällijeff

*****

KAUSI 2017 – 2018

Naisten maaotteluita

Elina Arike, Sara Bejedi, Nina Augustin, Sini Mäkelä, Sandra Karsten

Nuorten EM-kisoissa

MU20: Edon Maxhuni
MU18: Markus Rautasalo, Joonas Timonen, Erik Sajantila, Emil Uotila, Touko Tainamo, Eetu Lähdetniemi
WU18: Sara Bejedi, Ebba Pekonen, Rosa Lehti, Elina Arike
WU16: Kati Ollilainen, Alexandra Ailus, Ilona Sutinen, Henna Sandvik, Janette Aarnio, Maiju Sarajärvi

PM-kisoissa

MU18: Markus Rautasalo, Joonas Timonen, Erik Sajantila, Emil Uotila, Touko Tainamo
WU18: Sara Bejedi, Sanni Tuomisto, Ebba Pekonen, Elina Arike
WU16: Kati Ollilainen, Alexandra Ailus, Ilona Sutinen, Henna Sandvik, Janette Aarnio, Maiju Sarajärvi

*****

KAUSI 2016 – 2017

Yhdysvaltain yliopistoissa koripallostipendillä

Olivia Moskari, Ninni Salmi, Tuuli Menna, Nenna Lindström, Nina Augustin, Sini Mäkelä, Sandra Karsten, Matias Suvanto, Edon Maxhuni

Naisten maaotteluita

Sandra Karsten, Nina Augustin, Tuuli Menna

Miesten maaotteluita

Antto Nikkarinen

Nuorten EM-kisoissa

MU20: Matias Suvanto, Edon Maxhuni
WU18: Kia Vaalavirta, Fanny Hulmi, Rosa Lehti, Sara Bejedi, Elina Arike
WU16: Ebba Pekonen, Noora Markkanen, Lottis Paltemaa, Sanni Tuomisto, Wilma Kivekäs, Janette Aarnio, Alexandra Ailus
MU16: Erik Sajantila, Teemu Suokas, Eelis Uitto

Nuorten maaottelut

WU15: Ilona Sutinen, Kati Ollilainen, Sara Hakala, Peppi Tyynilä, Sade Ruokolainen, Henna Sandvik, Aada Rauhansalo, Cia Eklöf
MU15: Eero Laakso

*****

KAUSI 2015 – 2016

Naisten maaotteluita

Sandra Karsten, Nina Augustin

Miesten maaotteluita

Mikko Koivisto

Takaisin ylös